Çırê Musyon

10 Nisan 2013 Çarşamba

Her milletin dünyası bir, KÜRDÜN dünyası başkadır.Kürtler arasi kavgalar meşhurdur. Küçük bir kıvılcım kendi kanlarini dökmeye yeter artar bile.

Ismail Beşikci hocanın 1990 'ın  başında yazdığı "Devletlerarası sömürge Kürdistan" eserinde Kürtlerle ilgili sosyolojik tesbitleri her kürdün okuması ve aklını başına devşirmesi gerekir.

Son günlerde Kürt gençleri arasında Dicle üniversitesinde başlayan olayları okuyunca aklıma Beşikçi hoca geldi. Eserindeki sosyolojik tesbitleri Dicle Üniversitesinde kavgaya tutuşan Kürt gençlerinin ruh halinin, hocanın eserindeki haklılığını ve Kürdün ruh halinin dışavurumudur.

Beşikçi hoca eserinin bir paragrafında Kürtçe Kuran-ı kerim okuyan ve Kürtçe vaaz veren imamlarda yurtseverdir. Çünkü sömürge ulusun yasaklanan dilinden Kuran-ı ve vaazlarinda halkın anladığı dilden verdiği yani sömürgeci egemen ulusun dilini red ettiği içindirki yurtseverdir.

Sol ve egemen ulusun argümanlarınca bu Kürt imam gerici yada yobazdır. Peki neden?

Çünkü egemenin dilini konuşmadığı için, ona olan tepkisinden dolayi gerici ve yobazdir..

Egemen ulusun solcusu ve milliyetçisi kendi islamcısına pek tepki vermez. Islamcısıda solcusuna ve milliyetcisine. Söz konusu Kürt islamcı olunca Kürdün solcusunu ve milliyetcisine islamcısına karşı kırdırır, islamcısınıda solcu ve milliyetçisi ile karşı karşıya getirerek birbirine kırdırır. Bugün Dicle üniversitesinde yaşananlar buna en iyi örnektir.

Kürtler kendi reklerine , farklılıklarına ve kimliklerine niçin bu kadar düşman olabiliyorlar, bunu anlamak zor olmazsa gerek.
Sömürgeciler kürdün bu yumuşak karnını sürekli kaşıyarak, Kürdü adeta birbirlerine karşı  ötekileştirdiler.
Dicle üniversitesinde yaşananlar bu ötekileşmenin tezahürüdür.
Peki Türk ,Fars veya Arap versiyonlarımızda bunları görmek mümkün mü? Çünkü hepsi kendi uluslarının çıkarı söz konusu olduğunda hemen millileşebiliyorlar.
Bizde bu böyle midir?
Tabiki hayır!
Şimdide bibirlerini sömürgecilerin işbirlikçileri olarak suçluyorlar.
Bana sorarsanız her iki kesimde bu işbirlikçilik rolünü çok güzel oynamaktadırlar. Peki bu çatışma ve kaos ortamından kimlerin çıkarı olabilir? Tabiki sömürgecilerin.

Kürtler bunu aşmadıkları sürece uluslaşma sürecini tamamlayamaz ve özgürleşemezler. Devletleşen uluslar bu farklılıkları özümsemiş ve bunları aşarak özgürleşmişlerdir..

Düsünce farkliliklarini hic mi hic özümsememişiz. Oysa  fikir ve düşünceler bibirinin zıt'ı üzerinden gelişeceğini, yine bu hoşgörü ve özümseme ile demokratik kültüründe oluşacağını ve toplumun ancak böyle değişip dönüşeceğini bilmemiz gerekir..

Bütün bu olumsuzluklar kendi iktidar alanlarının kayacağı kaygısından kaynaklandığını biliyoruz.
Oysa kendi toprakları üzerinde iktidar hiç değilken, kendi fikir ve düşüncesinin düşman işgali altındaki topraklarda iktidarını koruma kaygısı ,kendi kanını dökmesi için yeterli neden olabiliyor. Şunu unutmamalıyız fikir ve düşünce farklilığımızdan dolayı kavga etsek bile sömürgecinin gözünde hepimiz kürdüz.

Sömürgeciler sizi birbirinize kırdırarak güçten düşürmek için her yolu deneyebilirler.
Kürtler bu oyuna gelmemeliler.
Sömürgeci size islamcı,solcu veya milliyetçi gözü ile bakmaz. Onun gözünde hepiniz aynısınız ,yani Kürtsünüz.
Solcuyu islamcıya,islamcıyı solcuya karşı sürekli kötüleyerek karşı karşıya getirmek isterler. Aranızda çelişkileri derinleştirerek bibirinizden nefret etmenizi sağlayabilirler. Çünkü onların iktidarları sizin parçalanmışlığınız ve güçsüzlüğünüz üzerine kurulmuştur.

Ezilen milletlerin sagcısının ,islamcısının,milliyetçisinin birbirlerine karşı haklılığı olamaz. Ezilenlerin ortak paydası özgürlükleridir.

 Özgürlüğümüz için tek yol vardır: Kendi aramızdaki tüm fikrî ayrılıkları bir kenara bırakıp, düşmana karşı birleşmek. Kürtlerin farkli fikir ve düşünce taşıyan kesimleri bunu bilince çıkarmalıdırlar.
Düşmanınızın size vereceği her hediyeyi zamanı geldiğinde fazlasıyla geri alacağınıda unutmamalıyız.

Komşu kızına yan bakmakla namus helak olmaz,fakat düşmanın sözüne kanarak tecavüzüne maruz kaldın mı namus hergün helak olur.
Bu cümlede ifade etmek istediğim solcu islamcıyı ve milliyetçiyi,milliyetçi solcu ve islamcıyı,islamcı her ikisinede üstünlük sağlayarak özgürleşemez. Bütün bu zenginliklerin olmasi gerekmektedir. Birinin olmaması bile eksikliktir.
Her fikir zıddı üzerinden gelişir.

Irfan Kaya

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder