Çırê Musyon

27 Temmuz 2013 Cumartesi

AKP li Öcalan, Esatçı Müslüm buluşması

Dün Esatçı Müslim Hewler konferansı sonrası MIT'in tedarik ettiği özel uçakla Hewler'den Istanbula uçtu.

Uçak havaalanina iner inmez uçağa yaklaşan siyah renkli Jip ile onu alıp direkt MIT merkezine  götürdü.
Büyük ihtimalle MIT onu Öcalan ile buluşturarak TC nin Suriye politikası dogrultusunda ortak hareket etmeleri yönünde  bir  kez daha uyaracaktır.

MIT Müslim'e büyük ihtimalle El Nusra ile savaşmayacaksın uyarısında bulunmuştur..
Öcalan'ın, PYD nin El Nusra ile savaşmasına pek memnun olduğu söylenemez.

Peki ! Müslim bu dayatılanlara karşı koyabilecek mi?
Çünkü Müslim bunların dediğini yaparsa, bu defa Esat Müslim'i Şam'a çağırır, ona ben sana o kadar silah verdim,sana burayı kontrol et dedim. 
Sen ise kim çağırıyorsa  hemen koşup gidiyorsun. Söyle bakalım ben seni boşuna mı cezaevinden çikarıp buraları sana kontrol et diye bıraktım?

Ta başından Esat'ın adamı olan ve sözünden çıkmayan, 
Iki arada bir derede kalan Müslim'in işi hakikaten çok zor.
Anlaşılan Suriyede Kürtsüz muhalefet pek işe yaramadı. 
ÖSO denilen muhalefet başta Kürt ulusal taleplerini tümden red eden ve Kürtleri istemeyen bir tutum içindeydi. Bunda Türkiyenin etkisi büyüktü.
ÖSO zayıf kalınca Türkiye bu defa radikal El kaide ve ve El Nusra gibi istenmeyen örgütleri devreye koydu.Bütün amacı Kürtleri statüsüz bırakmaktı.
El kaide ve yavrusu Nusra, YPG karşısında tutunamayınca, TC bu defa PYD yi çağırdı, yeni  siyasetini bu defa Öcalan aracılığıyla PYD üzerinden uygulamaya çalışacaktır.
Bütün bu olup bitenler hayat bulacak mı derseniz  bence zordur. Çünkü Müslim ve PYD si ne Esat'tan ne Öcalan'dan olabilir.

Eğer uluslararası güçler böyle bir dayatma içinde olurlarsa, Müslim'de Esat'ın gideceğine kanaat getirirse saf değişebilir. O zaman ÖSO güçlenir. batili güçlerde Esat'in gitmesini çabuklaştırıp muhalefete her türlü yardımda bulunabilirler.
Batılılar Kürtleri bu muhalefete katarken,  Kürtlerin federal Kürdistan talebini ÖSO'ya kabul ettirmek koşuluyla bu desteği verebileceğini düşünüyorum. Işte o zaman Kürtler tümden muhalefet içinde yer alır, batılılarca oluşturulacak yeni Suriye paradigması içinde Kürtlerde devlete ortak olurlar,tipki Güney Kürdistan parçasında olduğu gibi.
Halen bazı Kürt çevreler Kürtleri akıllıca davranıp ,kimsenin tarafinda yer almayarak kendi yönetimlerini adım adım gerçekleştiriyorlar demekteler. Bu büyük bir yanılsamadır. Oysa yukarıda belittiğim gibi PYD Esat;ın sağladığı imkanları kullanarak bunları gerçekleştiriyor. 
Yarin Esat giderse Esat'çı PYD nin Suriyede yaşama şansı olur mu,ayrica
Esat sonrası sizin oluşturduğunuz yapılanmayı yeni Suriye eğemenleri kabul ederler mi?
Görünen o ki Kürtler açısından durumlar çok karışık.
Kürtler yönünü sürekli kazanan tarafa dönmelidirler. Ortadoğuda küresel güçler dışında kazanan olmayacağına göre Kürtler yönünü bu güçlere dönmek zorundadırlar. Çünkü belirleyici olan tek güç küresel güçlerdir.  Kendi proğramlarını bu güçlerin programına uygun şekilde düzenlemeli ve buna göre pozisyon almalıdırlar. 
Deyim yerinde ise kazanan at'a oynamalıyız. Bizim eski statükocularla işimiz olamaz.

Bütün bu olumsuzluklara rağmen Kürtler ortadoğuda kazanacaklardır. Kürtlerin büyük Kürdistan özlemi, özerk yönetimlere kavuşarak adım adım gerçekleşecektir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder