Çırê Musyon

19 Ağustos 2013 Pazartesi

Güneybati üzerinde oynanan oyunlara dikkat

Son iki gündür gündemi Güneybatı Kürdistandan göç eden Kürtlerle ilgili haberler teşkil etmektedir.

Yakın tarihimizde ,Güney Kürdistanlıların 1990 lı yılların başındaki göçü ile birlikte, aynı dram ikinci kez tekerrür etmektedir.

Güneybatıdan Güney kürdistana göç eden Kürtler can korkusundan bunun farkında olmayabilirler, ancak onları göç ettirenler bunun çok iyi farkındadırlar.

Geride bıraktıkları topraklarına ve evlerine bir süre sonra Araplar yerleştirilecek.

Gelecekte tıpkı Kerkük, Musul ve birçok yerleşim biriminde yaşayan Kürtler gibi, aynı sorunlar ile karşı karşıya kalacakları aşikardır.


Halende Irak merkezi hükümeti ile yaşanan sorunlar yüzünden  ve Kürt siyasetçilerin pasif davranmaları sonucu , yerine yurduna dönemeyen Kürtlerin olduğu herkesçe bilinmektedir.

Aynı durum ile şimdi Güneybatılı Kürtler karşı karşıyadır.
Bu durumda yapilması gereken kendi topraklarını mecbur kalmadıkça terk etmek yerine, orada kalarak kendini ve topraklarını savunmaktır.

Mümkün oldukça Kürtler öz savunma güçlerini pekiştirmeli ve bu göçün önüne geçmelidirler.

Önlem alınmadığı takdirde ileride çok büyük siyasi ve hukuki sorunlar yaşanacağı kaçınılmazdır.
BDP heyetinin dokuzuncu görüşme adı altında Imralıya yaptıkları rutin ziyaretlerinde, Öcalandan getirdikleri yeni inciler bir hayli tartışılacağa benzemektedir. Gerci Öcalanı bilenler Bilir ya o bunu hep yapar.
Biz yinede kisaca bakalım ne inciler döktüğüne.

Öcalan konumundan oldukça şikayetçi;ve ekliyor.


'Araçsal görevim bitmeli stratejik bir konuma getirilmeliyim' Bu sözden ne anlıyorsunuz diye sorsam ,bilen az olmakla beraber bilmeyenler yığınladır.

Bunun anlamı, devlet beni araç olarak kullandı yani açıkça itiraf ediyor.


Araç kelimesinin karşılığı, eşya alet edavattır. Yani elinizde kullanarak iş meydana getirdiğiniz bütün nesnelere denir.

Öcalan bu sözleriyle açıkça devletin bu güne kadar kendisini kürt halkına karşı bir araç olarak kullandiğını kabul ediyor.

Peki bahsi geçen ve istediği stratejik konum nedir?

Güney Kürdistan'ın de facto bir konumu var. Ben dışarıda olsaydım bunu kesin engellerdim.

Defalarca güney ile ilgili kinini görüşme notlarında kustuğu ve niyetinin iyi olmadığı herkesçe bilinmektedir.

Yakında güneybatı Kürdistan'ın konumuda büyük ihtimalle güney gibi bir De facto durum olacağını iyi hesaplamaktadır. Hiç yoksa bunu bari engelleyeyim düşüncesi içinde olduğu kesindir.

Dışarıda ve stratejik bir konumda olursam bunu başarabilirim diyerek sesinin devlete duyurulmasını istiyor ve ekliyor; ben stratejik bir konuma getirilirsem bunları engellerim demek istiyor.

Yani demek istiyor ki devlet beni bugüne Kadar bir işçi olarak kullandı çok iyi iş çıkaramama rağmen bu yeterli değildir, söz veriyorum beni şef yaparsanız daha büyük işler cikaracağım demek istiyor.
 
Ruhen bitirilmiş bir toplumu bir daha öldürmek büyük zalimliktir.Anlaşılan Öcalan hızını tam almamış olacak ki, tam öldürmek için yeni bir görev daha istemektedir.
 
Irfan KAYA

 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder