Çırê Musyon

30 Mayıs 2014 Cuma

KDP ye Karsi kanpanya nin nedeni ne?

 

1959 yılında eski adı Çabaxcor şimdiki adıyla Bingöl'de, orta halli bir ailenin ilk çocuğu olarak dünyaya geldi. İlk,orta ,lise ve yüksek tahsilimi Bingölde tamamladı. Egitimciidir, 16 yildir avrupada sürgün hayatı yaşamaktadir. 

 

 

1 . Kürdistan Aktuel:  Gecen yıl yani 2013 Yılının Nevrozunda Türk Milli istihbarat teşkilatının BDP milletvekili Sırrı Süreya Öndere ulaştırdıgı Öcalan in Nevroz mesajinda Mısaki Milli sınırlarının genisletilmesi ve islam bayragı altında toplanılması vurgusu vardı. Siz veya Kürt kamuoyu bundan ne anladı?
 Irfan Kaya /Kamuoyunun bunu çok bilince çıkardığını sanmıyorum. Siyasi çevreler daha çok bu konuyu  tartıştılar.Verilen mesaj açık ve netti. Mesajda  daha önce Öcalan tarafından  görüşme notlarında ve en son 65.dk.lik video görüntülerinde ,yine  Imralıda sorguda verdiği ifadelerde de belirttiği gibi Kerkük ve Musul'u misak-ı Milli içinde gören düşünceleridir.Irak Türkmenleriyle bizi buluşturun bu iki kadim şehri Misak-ı Milliye katarız diyordu sorgu gürüntülerinde.
Basına düşen video görüntülerinde de, bu bulusma gerceklesirse Talabani ve Barzani köpek gibi size baglanırlar diyordu. Öcalan Imralı'dan bu yana bütün Kürtleri Türkiyeye bağlamak yani katmak istiyor. Proje büyük Türkiye projesidir.  Misak-ı Milli, Güney Kürdistan'ın tamamını kapsamaktadır. Türk devletinin bu konudaki planları sır değildir. Ancak bölge konjuktürü ve dengeler hali hazırda Türkiye'ye bu imkanı vermediği gibi gerçekleşmeside çok zordur. Çünkü TC nin ortadoğu politikaları iflas etmiş görünüyor.  Zaten ABD nin bilgisi dahilinde olmayan hiç bir plan bölgede hayat bulamaz. Öcalan  güneyi Türkiyeye  bağlayacağı sözünü veriyor. Kendinden emin ve yeterki bu olanak tanınsın diyor.
1990 ların başında Özal'da bu projeyi uygulamayı düşünüyordu. Belkide Özal Öcalana aracılar vasıtasıyla bu fikri aşıladı.  Saddam'ın zulmünden dolayı bu fırsatı değerlendirmeyi düşündü  ancak ömrü buna kifayet etmedi. Unutulmamalı ki Güney istese bile ABD nin buna pek sıcak bakmadığını düşünüyorum. Kürtlerin ABD ye ragmen bağımsız bir irade sergileyebileceklerine inanmıyorum.
 2. Kurdistan Aktuel : Yine  bundan bir yıl Önce Imralıda kalan Abdullah Öcalan Türk Milli Istihbarat Teşkilatı aracılığıyla yollanan talımatlarla, Kürtlerin Ankara da, Diyarbakır da, Avrupa da ve Erbilde birer kongre yapmalarını ve birlik olmalarını önerdi. Ankara , Avrupa Diyarbakır da toplantılar yapıldı fakat Erbilde yaplamadı, neden?
Irfan Kaya Aslında birlikten kastı, Kongrede bütün partileri yanına çekip , bu parti ve grupları  Türkiye nin çıkarları doğrultusunda bağlamaktır. Kürtlerin tamamını bu entegreye dahil etmektir.  Bu plan yeni değildir. PKK  savaş kararı aldığı günden bu yana , Suriye ve Türkiyenin diğer parçalara karşı kullandıklarını bilmeyen yoktur. Türkiye, Öcalan daha Bekaa da iken gazeteci kılıklı ajanlarıyla(Perınçek ve Küçük)başta olmak üzere Öcalanı sağlam kazığa bağlamıştı. Yalçın Küçük ben Kürtleri Barzani karşıtı yaptım diye övünüyordu. Kürtlerin milliyetcilik yapmasını ben önledim diyor.
"Gerilla orduyla ilişkiye geçmelidir. Biz Kuzey Irakta Türkiye'ninGüvencesiyiz"
Öcalan'ın Kürt birliğinden kastı bu sinsi plandır. Aslında Kürt birliği gibi bir derdinin olmadığını siyasetten biraz anlayanlar biliyor. Her defasında kendi kirli plan ve projelerini gerçekleştirmek için önce birlikten bahseder, söylemleri  o zamanki amacına ulaşıncaya  kadardır . Buna payanda olan Kürt parti ve grupları her zaman olmuştur. Türkiye mevcut statükonun degişmesine karşı olduğu gibi diğer parçalardaki statülerinde korunmasını istiyor. Bu nedenle PKK bu duruşu ile sömürgecilerden gereken yer ve silah ihtiyacını karşılamada hiç zorluk çekmedi.
 3. Kurdistan Aktuel: Bu yıl ulusal Kanalda yayınlanan Öcalan a ait oldugu ses ve görüntüsünden anlaşılan 65 dakikalık 1999 Imralı ifadelerinde Öcalan genel kurmaz temsılcısıö Türk subayı alabay Hasan Atilla Ugura: „ Bana biraz imkan taniyin ben bütün Kürtleri bir mimar mahareti ile devlete baglamasam bana ne yaparsaniz yapin‘, demesi ile, MIT in şimdi Öcalan üzeri yaptigi bu birlik çalışmalarının bir ilişkisi var mı?
 Ikinci soruda zaten belirttmişim. Sorgu görüntülerinde Kürtleri bir mimar gibi bağlamanın adı buydu. Bu projeyi bu kongrelerle gerçekleştireceğini düşündü.
 4. Kürdistan Aktuel:  Bildiğimiz gibi  kongrenin  Hewler de yapılmasını KDP uygun görmedi, sizce neden KDP engel oldu?
 Öcalan sürekli Suriye , Iran ve Türkiye ile kirli bir ittifak içinde olmuştur. Maliki'yide eklersek, Güneyde böyle bir kongrenin yapılması Barzaniyi iyice köşeye sıkıştırmak içindir. Gerçi Türkiye ile Barzani de müttefiktir. Barzani bunun bilincinde olduğunu düşünüyorum.Belkide Barzani böyle davranmakla Öcalan'ın , bölge sömürgeci devletlerinin ortak planlarını engellemek ve Maliki'ye olan desteği kesmek için düşündüğünü sanıyorum. Zaten Barzani, Öcalan' ın Türkiye politıkasına desteğini defalarca açıkladı, sorunu kendi aranızda çözün diye.  Bu politikalardan pek rahatsız olduğu söylenemez.
Sadece kontrolün fazla kaçmasından rahatsız olabilir.
5 . Kürdistan Aktuel:  Öcalan ve Türk devletinin Kürtleri Öcalanın etrafında birleştirme projesi KDP tarafından red edildigini düşünüyor musunuz?
 Barzanide ,Öcalanda Türkiye ile ilişkiliBarzaninin Türkiye ile stratejik ortaklığıda mevcuttur. Bana zarar gelmesin Öcalanla ne yaparsaniz yapın diyor. Öcalan,  kendi konumunun zayıf olduğunu bunu Barzani nin bildiğinide düşünüyor. Öcalan bundan dolayı saldırgandır. Buna rağmen MİT halen Öcalan'ı  Güneye karşı kullana dursun. Barzani bunun bir Öcalan MIT  projesi olduğunu bence biliyor. Öcalan'ın güneyden uzak durması için bu projeyi her defasında desteklediğini söylemektedir. Güneyin 'de facto' durumunun degişeceğini pek sanmıyorum. Güneyli güclerin tavrı ise tamamen KDP nın gücünün kırılmasına yönelik olduğu kesin.
6 . Kurdistan Aktuel: KDP nin tavrından dolayı kendisine karşı geniş bir kampanyanın basladıgını düşünüyormusunuz? Yani bir yıldır KDP ye kaşı Kürt kitllerine aşılanan düşmanlıgın nedini, KDP yi ‚kongreye‘  razı etmek midir?
 Evet!
Barzani bu kirli planın farkında ancak  karşı koymuyor. Kongrenin Erbilde yapilmasını karşı hamle ile engelledi. Türkiye müttefiği olan Barzaniden vazgeçeceğini düşünmüyorum. Sadece Barzaninin elinin güçlü olmasını ıstemez. Kirli propagandalara ses etmemesinide yararına gördüğü içındir.... Barzaninin eli ne kadar zayıflarsa , Türkiye nin gücüde o oranda artacaktır.Öcalan ve MİT projesininin gerçekleşmesini devlet tabiki ister. Bence bu planın bozulması için Barzani nin karşı hamleleri devam edecektir.
 7. Kürdistan Aktuel: Qandil, Goran ve YNk arasında bir yakınlık ortaya çıkmış durumdadır… Bu yakınlıgın Şam ve Tahran arasındaki yakınlıkla bır ilşkisi var mı?
 Iran ve Suriye ortadoğuda zaten mütefiktirler. Iran'ın YNK ve Goran üzerindeki etkisini bilmeyen yoktur. Bu belkide bir zorunluluktan kaynaklanmaktadır. Çünkü sınır komşusudurlar. Geçmişte bu sınırı sıkça kullandıklarını herkes biliyor.
Bir diğer meselede YNK ve Goran'in PYD ile birlite Şii paktta , Barzani ve Türkiye ise sünni paktta yer almasıdır.
Yukarıdada belirttim, Kürtler statüsüz kalsın diye Türkiye Öcalana sesini çıkarmıyor ve kendi politikalarını zaten uyguluyor. PYD nin Suriye politikasını bu amaçla destekliyor.
YNK ve Goran  Barzaniye olan olan husumetleri KDP nin ikisine nazaran güçlü olmasındandır.
Son yıllarda Goran karşısında güç kaybeden YNK nin dayanak için bir baston'a ihtiyacı vardır.
Goran hareketininde daha güçlü olmak için  bir bastona ihtiyacı olduğu kesindir.Suriyedeki savaşta PYD ile birlikte hareket etmeleri tamamen Barzani ve KDP ye yönelik bir Iran-Suriye projesi oldugu kesindir. Ayrıca statüsüz Kürtler Türkiyeninde işine geliyor.
Üç sömürgeci güçte Kürtlerin  statütüsüz kalmasını istiyor.
 8. Kurdistan Aktuel: Hiro Xan ınö Babasi adına konulan barış Ödülünü, Öcalan a vermesi, Goran hareketinden bir milletvekilinin Öcalan ı Nobel komitesine aday olarak önermesinin anlamı nedir sizce?
 Yukarıda Güneyli partilerin birbirlerine karşı olan tavırlarını kısaca belirttim.
PKK ile yakınlaşmaları Barzani kaynaklıdır.Biri ödül veriyor ,digeri Nobele aday gösteriyor.
Nobele aday gösterilmesi bu yakınlasmanın bir jestidir.
Öcalan hangi barışı yapmışki bu dünyaca önemli ödülü için aday gösteriliyor? Mahkemedeki tutanaklarında biz  devletten daha cok PKK li öldürdük diyen biri , bu ödüle layık olabilirmi? Bunu Goran da YNK de biliyor. Öcalan onlarında canınıda az yakmadı. Öcalan'ı barış adamı ilan ederek Kürtlere sevdirmeye çalışma çabaları , Barzaniye karşı  politik zayıflıklarından kaynaklanmaktadır...
 9 . Kurdistan Aktuel: Suriye Türkiye ve İran, sınırları meşru olarak gören Kürtleri bir araya getirip KDP ye karşı kullanmak mı  istiyorlar?
 Aynen!  Kürdistani duruşu olan tek lider şu an itibariyle Barzanidir.Sömürgeciler kendileri için en büyük tehlikenin, ekonomik ve siyasal  güç olan Barzani ve KDP si olduğunuda çok iyi biliyorlar.
Bu nedenle  Barzani ve KDP sini yalnızlaştırmak istiyorlar.
10. Kürdistan Aktuel: Siz Öcalan ın MİT‘ e ragmen, Qandil in Öcalan‘ a ragmen PYD ve Ertugrul Kürkcünün partisinin Qandil‘ e ragmen hareket edebilecegine inanıyormusunuz?
TC Öcalaninin iradesini kendine ipotek etmis,Öcalan ise Kuzeyli büyük bir kesimin iradesini kendisine ipotek etmiştir. TC Öcalan vasıtasıyla Kürtleri zapt u rapt altına alarak kontrol etmeyi  başarmış durumdadır.Hepsinin başı Öcalan, Öcalan'nında başıda MIT'tir, Qandil ve Kürkçü gibiler ise ancak figürandırlar konuşmaya değmezler bile.
11. Kurdistan Aktuel:  Eger  KDP ye karşı sahnelenen bu oyunun altında KDP nin bölgedeki mğtefiki Türk devletinin istihbarat teskilatı varsa,  KDP kendisine karşı sahnelenen bu oyunu nasıl bozabilir?
 Barzani ve KDP sinin Türkiye yi uyarmalarına gerek var mı?  Zaten mütefik ve stratejik ortaklar.Türkiye için Barzani bugün itibariyle tehlike değildir. Yinede Öcalan için ayarı fazla kaçırmaması için uyarı yerinde olur Elinizdeki aracı biz müttefiginize karşı kullanamazsınız demelidir.Durum eskisi gibi değildir. Barzani nin elinin eskiye nazaran çok güçlü olduğunu düşünüyorum.Olası bütün olumsuz gelişmelerden dolayı sizde suçlusunuz diyebilmelidir. Kürtlerin bildik o pısırık tavırlarından biraz uzaklaşmaları gerekir.
12. Kürdistan Aktuel:  KDP kendisine karşı savaştırılmak istenen Kürtlerle savaşmalı mı, yoksa oyunu bütün açıklıgıyla ile Öcalan‘ ın kendi ses ve görüntü kayıtları ile Kürtlere aşıkklamalı ve Türk devletine bana saldırttıgınız adammınıyaza sahip şıkın mı demelidir?
 Barzani kardeş kanı akıtılması döneminin bittiğini daha önce açıklamıştı. Böyle bir savaşa kesinlikle girmeyeceğini düşünüyorum. Zaten böyle bir savaş bütün parçalardaki Kürtleri birbirinden çok uzaklaştıracağını düşünüyorum. Barzanide bunun farkındadır.... Barzani Öcalanın Türkiyeden taleplerini desteklemesinin nedeni,çözümün bir an önce olmasıdır. PKK lilerin başka yere transferininin ancak böyle gerçekleşeceğini,  PKK den ancak böyle kurtulacağını düşünüyor. Barzani  bütün bu kirli oyunları  bildiğine inanıyorum.  Elinde bu kadar güçlü propaganda için kozlar varken bile bunu yapmıyorMutlaka onunda kendine göre bir hesabı vardır.

Kürdistan Aktuel  Uyun bir süre boyunca Kürt kitleleri kongerler yapalım diye oyalandırıldı, öyle anlaşılıyor ki bu yılda Kongreye gelmeyenleri lanetlemekle kitleleri ugraştıracaklar ne dersiniz?
 PKK için bunlar bilinmeyen şeyler değildir. PKK için bir suçlu bulmak zor değildir. Önce kurbanını seçer. Bu propagandaların amacıda budur.
 Kurban ise Barzanidir !Hiç yorum yok:

Yorum Gönder