Çırê Musyon

18 Haziran 2014 Çarşamba

PKK Güney için savaşırmı?


Geçen haftanın en önemli gelişmesi PKK tarafindan yapılan açıklamaydı.
PKK nin güneyi birlikte savunalım önerisi birçok Kürt tarafından olumlu bulunurken, bu öneriye temkinli yaklaşanlarla birlikte büyük bir çoğunluğun kaygı ile yaklaştığını, bunun PKK nin ve bölge sömürgeci güçlerinin  bir oyunu olduğunu söylüyorlar

Peşmerge ile birlikte omuz omuza verip Güneyi savunuruz diyen PKK yöneticileri, çok geçmeden yayın organlarında çıkan farklı açıklamalarla asıl niyetlerinin hiçte Güneyi savunmak olmadığını dışavurdular bile.

Aşağıdaki alıntı özgür gündem adlı ülkede çıkan PKK nin yayın organından alınmıştır.

"Irak’ta tüm Kürtlere düşen görev demokratik ulus ekseninde Şia-Sünni-Kürt-Türkmen-Êzidi tüm etnik ve inanç topluluklarının demokratik ulus temelinde demokratik Irak yaratma politikasını savunmak olmalıdır"

Bunun dışında her yaklaşım demokrasi ve özgürlük güçlerinin boğulması ile sonuçlanır. Bundan da en fazla Kürtler zarar görür.
Hüseyin Ali/Özgür gündem

Herkesin ibretle izlediği Iran,Türkiye,Suriye ve Irakta insanlık dışı uygulamalar, bize bu halkların hiçte demokratik bir kültüre sahip olmadıkları, aksine bunu düşünen kürt hareketininde uygulamalarının bu devletleri aratmadığı yönündedir.
Başka halkları ve devletleri demokratikleştireceğinize demokrasiyi önce kendiniz özümsemelisiniz.
Kendi içinde demokratik isleyişi olmayan bir hareketin başkasını demokratikleştirdiği nerede görülmüştür?

Kuzeyde türklerle ortak vatandan ve türklere demokrasi kurmaktan bahseden, ayrılmak isteyenlere haddini bildiren PKK, Güney'de hem de otonom bir yönetimin varlığına rağmen Musul'un kürt toprağı olmasından dem vuruyor?

Suriye'nin birliğinden yana Esad katiliyle işbirliği yapıp Rojava'yı nazi artığı BAAS'a adeta hibe eden, Suriye'nin "toprak bütünlüğüne" savaş derecesinde destek sunan PKK, Musul'da birden yurtsever kesiliyor?
Dünya alem biliyor ki ne Suriyede,ne Irakta nede kuzeyde statü talebiniz yoktur.
Türkiye ,Suriye ve Irak'ın toprak bütünlüğünü savunacaksın,utanmadan Güney Kürdistan için peşmerge ile birlikte savaşırız diyeceksin.
"Bu ne turşu bu ne perhiz"


AKP yöneticileri bile Kürtler kendı kaderlerini tayin hakkına sahiptirler dediği bir dönemde bile PKK hala incik boncuk diyor.
AKP Parti Genel Başkan Yardımcısı Çelik, Hewlêr merkezli Kürt haber sitesi Rudaw'a verdiği mülakatta Irak'ın pratikte üç bölgeye bölündüğünü belirterek, Kürtlerin kendi kaderlerini tayin etme hakkına sahip olduğunu kaydetti.


http://www.lekolin.net/972-Emin-Zerban-Asiret--Reisliginden--Cete--Liderligine.html

Yukaridaki link size ait değil midir?
Bu Emin Zerban isimli zırzop'a ne demeli?
Hem Güneyi birlikte savunalım diyeceksin hemde ağza alınmayacak küfür ve iftiralarda bulunacaksınız.
Yemezler beyler!
Geçti Bor'un pazarı sür eşeği Niğde'ye

Ayrıca şiddetle karşı olduğunuz devlet olma fikrine karşın, nasıl oluyorda bağımsızlığı düşünen Güney Kürdistan yönetimi ile birlikte savunuruz diyebiliyorsunuz?
Güney  oluşumuna karşı geçmişte ve yakın zamanda başkanınız dahil üst düzey kadrolarınızın güneye yönelik açıklamaları ne olacak, bundan dolayı özür dilemeniz gerekmez mi?

Yukarıda da belirtildığı gibi sakın ha! bağımsızlık istemeyin yoksa sonuç kürtler için kötü olur diyebilecek kadar samimiyetsiz bir duruş sahibisiniz. Hala Suriye,Türkiye ve Irak halklarının demokratikçe bir arada yaşaması en dogru olandır diyebilecek kadar "Kürdistan ana"'ya saygısızsınız.

Kürdün düşmanı sömürgeci halklara gelince, geniş zamanda içlerindeki bütün kini nefreti kusarlar.
Dara düşünce hemen kardeşlik edebiyatının arkasına sığınırlar.
Maliki'de bir dönem Güney Kürdistana sığınmış orada yaşamıştır. Yine Haşimi'de Maliki'de kaçınca soluğu Kürdistanda aldılar.
Sonra ne oldu?
İlk fırsatta Kürtlere kinlerini kusmaya başladılar.
Güney Kürdistan'a hakları olan petrol gelirleri payını bile vermemeye başladılar.
140. madde adeta rafa kaldırılmış durumda.
Yetmezmiş gibi Güney kürdistan yönetimini müteakip defalar tehdit ettiler.
Güçleri olsa bu oluşumu bir saat bile yaşatmak istemezler.

Diyeceğim bu ki!
Durduğunuz yerde oturun daha fazla etrafı kirletmeyin. Güney kendini savunabilecek güce sahiptir.
Hiç yorum yok:

Yorum Gönder