Çırê Musyon

19 Ağustos 2014 Salı

KÜRTLER ve IRAK

Kabul etmek gerekir. Güney Kürdistanlılar 2003 ten bu yana içinde bulundukları rehavet, ISID saldırıları ile bozulmuştur.
"Su uyur düşman uyumaz"
Yine "Nuri Dersimi hatıratlarında ' birgün uykuda kalirsaniz düsman sizin ülkenizi bile elinizden alir"

Nitekim ISID, Kürtler uyudukları bir esnada birden başuçlarında belirmeye başladı.
Kürtler gecmiste yaşadikları korku ve paniği bir kez daha yaşadıkları bir esnada ,ABD elini hizlı tutarak duruma müdahale etmiştir.

Eğer ABD, Erbil'e 45 km yaklaşan ISID'i vurmasaydı, ISID elindeki uzun menzilli toplarla Erbil'i dövecek ve büyük yıkımlara neden olacakti. Ardından canilerini Erbil üzerine sürerek hızla yapılanan Erbil ve rehavet içinde olan halkına büyük trajediler yaşatacaktı.
Bunu başaramayan ISID , Şengal'deki Ezidilerden öfkesini misliyle çıkarmıştır.  20 yıldır savaşmayan o eski Peşmerge ruhunu arayanlar büyük bir hayal kırıklığı içindeydiler.

Buna sebeb olan Güney Kürdistan yönetimi ve çok başlılıktır.
Bir orduyu ordu yapan emir ve komuta zinciri dışına çıkmayan ayrıca sürekli hareket halinde olmasıdır. Siz sadece eline tüfek vererek  yeteri  kadar askeri eğitim vermemişseniz, yine tek çatı altında bir orduya dönüştürememişseniz, istediği kadar nicel büyüklüğü ve donanımı olsun, o ordu bir işe yaramaz.
Bir diğer handikapta, bu esnada yürütülen kirli propagandalardı. Savaşması gereken güçleri karalamak, aşağılamak ve küçük düşürmenin hiçbir kürde getirisi yoktur.
Bu gemi batarsa hepimiz batarız.
Günlerce Şengalde bulunan Peşmerge güçleri üzerinden korkunç bir dezinformasyon yürütüldü. Peşmerge korkak ve kaçan gerilla ise savaşan ve kovalayan olarak öne çıkarıldı.
Bu yanılsamalar, Kürtler arasında ancak düşmanın ekmeğine yağ sürecek türdendi.
Gerilla sürekli hareket halinde olan bir güçtür. Savaşma yeteneğide gelişkindir.
Ancak Peşmerge ile Gerilla kıyaslaması yanlış değerlendirmeler üzerinden yürütülmektedir.
Biri hareketli vur kaç taktiği ile savaşan ve yeri sürekli degişkenlik arz eden bir yapılanma, diğeri ise cephe savaşına göre yeniden yapılanan ve düzenli orduya dönüştürülmesi düşünülen yapılanmadır.
Hareket ve kabilyetleri bir defa farklı iki savaş gücüdür. İki yapınında IŞID'e karşı ortak hareket etmeleri sevindiricidir. Umarim son gelişmeler Kürt siyasetinide hızla degiştirip dönüştürür, ulusal çizgiye sahip olmayan yapılarında hızla evrilmelerini sağlar.


                                        .........

Yaşanan gelişmeler bütün dünyada yankı bulurken, ABD ve batılı yandaşlarının dikkatini ilk kez yoğun bir destekle birlikte Güney Kürdistana çekmiştir.

ABD belkide uzun zamandır müdahale etme gerekçesi olduğu halde Irak'taki duruma müdahale etmede gönülsüz bir tavır sergiliyordu.
Bu gelişmeler ABD yi harekete geçirerek yeniden Iraklıları bir arada tutmaya zorlayarak belkide çok zor veya boşuna deneniyor diyebilirsiniz, çıkarları gereği bir kez daha denemeye zorlamıştır. Bu zorlama bence bilinçli bir arada tutmanın zor olduğunu bilen batılılarla birlikte başlatılmış bir hamledir.
Ardından çok daha yeni ve Kürtleri haklı çıkaracak bir hamlenin ön ayaklarıda olabilir.
ABD'nin bu uzatmalarına Kürtler olumlu vede akıllı yaklaştıklarına inaniyorum.
Kürtler buna Fuat Masum'u Cumhurbaşkanı olarak atayarak olumlu yanıt verdiler.
Bu uzatmalar belkide Kürtlere özlenen bağımsizlığıda getirecektir.
Eğer tutmazsa kesin tutmayacağını ABD de biliyor, bundan sonraki hamlesi  Irak'ın geleceğı hakkında yeniden karar vermek zorunda olacaktır...
Bağımsızlık o zaman değer kazanacaktır.
Aceleci Kürtler, hemen referandum olsun ve halk zaten bağımsızlık diyecektir diyorlarsada, bunun uluslararası destekten yoksun olması hiçbirşey ifade etmeyecektir.
Ben, batılıların Kürtlere indirekt yaptıkları silah yardımının arkasında, gelecekteki bağımsizlığın yattığını düşünüyorum.
Tabiki taşların önce yerli yerine oturması gerekir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder