Çırê Musyon

18 Mayıs 2017 Perşembe

Sömürgeciler bizi nicin seviyorlar?

Neden sömürgeci her devlet kendi Kürdünü degilde bir baska parcanin Kürdünü seviyor?
Örnegin:
Türkiye Güney Kürdünü sever..Kendi Kürtlerinin sehirlerini kasabalarini yikar ve katleder..Güney Kürtlerini gercekten seviyormu?
Hayir..
Gecmiste bu Türkiye degilmiydi Güney bizim Kirmizi cizgimizdir diyen...Ta ki Güneyliler "De Facto" duruma kavusuncaya kadar..
Ne zaman ki "De Facto" durum nedeniyle dünya tarafindan tanininca kirmizi cizgi diye birsey ortada kalmadi...Cünkü Türkiye artik Güney Kürdistana aciktan müdahale edemez.. Güney Kürtleride tamam beni seviyorsun ama kendi parcandaki kardeslerimizide eziyorsun demiyor..

Iran hem Kuzey Kürdünü hemde Süleymaniye Kürdünü seviyor..Kendi Kürtlerinide vinclerle asiyor sokaklarda dolastiriyor..Diger parcanin Kürtleri onlarla isbirligi yaparken demiyor sen niye ülkendeki kardesimi asiyorsun..

Suriyede Kuzey kürdünü seviyor kendi Kürtlerine ise kimlik dahi vermiyor..Birileri kalkiyor ESAD kardesimizdir Kürt dostudur diyor..Ya Kürt dostu ise niye Kürtlere kimliklerini iade etmiyor?
Irak ise yine Kuzey ve Iran Kürtlerini seviyor kendi Kürtleri ilede onyillarca savasti Kürdistana kimyasal bile atti..Enfalde soykirima gitti..
Eger kuzey Kürtlerini sevseydi,kuzeyde Türk devletinin Kürtlere uyguladigi zalimane vahsete dur derdi.

Bunlar nereden cesaret aliyorlar?
Kendimizden yani yine bizden ..
Birde Kürtlerin bibirlerini sevmemesinden...
Kisaca Kürtler kendi partilerinin cikarlarini halkinin cikarlarindan daha fazla önemsiyorlar ve bu yüzdende birbirlerine karsi kayitsiz kaliyorlar...

Güney Kürdistan "De Facto" satatüsüne kavusunca TC nin kirmizi cizgileride renk degisti ve kabul etmek zorunda kaldi..
TC nin Güneybati icin kirmizi cizgileri hala mevcudiyetini koruyor..Yeni Suriye paradigmasinda Güneybati statüye kavusursa TC nin kirmizi cizgileri sadece kendi sinirlari icine cekilmis olacaktir..
Darisi Güneybati Kürdistanin basina..

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder