Çırê Musyon

7 Ağustos 2017 Pazartesi

Kürdistan gerçeği ve Referandum


Bu kısa günceyi dün gece gece vardiyasında birlikte çalıştığım eski bir YNK li Peşmerge olan Halapçeli Jaffer Hasibin referandum değerlendirmesini olduğu gibi aktarıyorum.
Ben 1983 te Üniversite egitimim icin Bagdattaydim. Baas rejimi tarafından Bağdatta alı konulduğumda henüz 18 yaşında idim. Günlerce çırıl çıplak işkencelerden geçtim.Gözlerim kapalı nerede tutulduğumu dahi bilmiyordum. Gözlerimiz baglı günlerce Bağdattan uzakta bilinmeyen bir bölgede aç susuz tutuldum. Gözlerim açıldığında ıssıy bir çölde buldum kendimi. Günlerce kacma planı üzerinde yoğunlaştım. Genç ve güçlü hissediyordum kendimi öbu esaretten sağ salim kurtulmalıydım.
Bir gece tutuldugumuz yerden fırsatını bularak uzun bir yolda ne çıkarsa bahtıma diyerek yürüdüm.
Takatsız bir halde üzerimde sadece donumla bir yolun üzerinde baygın halde uyurken bir arap soför tarafından alınmış ve gözlerimi arabanın içinde açmıştım. Şoförle samimi konusmam sonuç vermiş, bana eskilerini giydirerek beni Diyalaya yakın bir köyde indirmişti.
Göz altında iken kurtulursam Peşmergeye katılmaya yemin etmiştim. Ilk yetiştiğim YNK nin Peşmerge makarında Peşmerge elbisesi giyerek tamı tamına 15 yıl Peşmergelik yaptım.
Kendisine Halepçeye kimyasal atıldığında neredeydin diye sorduğumda,
Halepçeye gaz atıldığında silahı omuzunda Peşmerge arkadaşlarımla yakın tepeden uçakların yoğun bombardımanını izleyen eli kolu bağlı o an hiç birşey yapamayan genç bir partizandım. Bu acıları yaşamış hiçbir Kürdün referandumda karşıt olabileceğini sanmıyorum.
Referandum Kürtlerin tarihinde yakalanmış en büyük firsattır aynı zamanda her Netewistin namus sınavıdır.
Partilerin tavrını sorduğumda bana cevaben,
Peşmergesi olduğum YNK dahil ,hiçbir Kürt partisi Kürt halkının arzuladığı bir yerde değildir..Buna rağmen her Kürt Halepçeyi, Enfali ve Kürdistana yapılan yüzlerce düşman saldirilarını bir kez daha gözünün önüne getirmeli ve öylece sandığa gitmelidir.

Halepceli Jaffer Hasib

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder